Jak sobie radzić ze stresem?


Najpopularniejsza definicja to:
"Stres to stan napięcia spowodowany trudną sytuacją, z którą nie umiemy sobie poradzić."

Reakcja stresowa objawia się zwykle napięciem psychicznym, napięciem mięśni, przyspieszonym biciem serca, podniesionym ciśnieniem - występuje zawsze gdy dzieje się nam coś złego, niezależnie od tego, czy jest to zagrożenie fizyczne (np. grozi nam wypadek samochodowy), czy psychiczne (kłótnia z kimś bliskim).

Problem współczesnego człowieka to fakt, że większość stresów to zagrożenia psychiczne, nie pozwalające na rozładowanie napięcia. Jeśli np. spotkam się oko w oko z rozjuszonym dzikim zwierzęciem - napięcie natychmiast się rozładowuje - uciekam ile sił w nogach. Gdy ktoś na mnie nakrzyczy - napięcie się nie rozładowuje, bo jako kulturalna osoba zachowam się spokojnie i grzecznie. Większość ludzi chodzi więc na co dzień spięta, bo spotyka ich wiele stresów - szef na nas nakrzyczy, dziecko się ubrudzi, przypalił się obiad, ktoś znajomy nas obgaduje...Skutkiem nierozładowanego napięcia są: ból głowy, zmęczenie, napięcie i ból mięśni, ból stawów, utrata apetytu oraz ogólne złe samopoczucie.

Jak radzić sobie ze stresem?

  1. Wyeliminuj przyczyny stresu

  2. Pierwszym krokiem jest zastanowienie nad źródłami stresu. Warto je wypisać na kartce i zastanowić się, których można się pozbyć. Nieprzyjemnie migająca jarzeniówka w łazience, której nigdy nie mamy czasu wymienić - jeden drobny stres z głowy; codzienne zmywanie stosów naczyń - wprowadzamy zasadę każdy zmywa po sobie - drugi drobny stres z głowy - itd. Nie warto ignorować problemów, nawet drobnych, ale usuwać ich przyczyny. Zostanie oczywiście wiele rzeczy, z którymi nic nie możemy zrobić. Nieustanny hałas w domu, robiony przez dzieci? Ruch uliczny za oknem? Nieprzyjemny szef w pracy? Trudno to zmienić. Dlatego drugim krokiem do pogody ducha jest walka ze skutkami stresu.

  3. Walka ze skutkami stresu

    Część osób sięga po leki - tabletki na ból głowy i inne leki - tłumią ból, ale nie rozładowują napięcia. Dobre sposoby, to te które łagodzą napięcie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

    Poniżej szereg dobrych sposobów na pozbycie się napięcia fizycznego i psychicznego:

    • ciepła, rozluźniająca kąpiel lub chłodny, orzeźwiający prysznic;
    • wysiłek fizyczny - np. pływanie, jazda na rowerze, gra w piłkę, bieganie itp.,
    • masaż mięśni karku (można zrobić w domu), masaż wykonany przez specjalistę;
    • ćwiczenia relaksacyjne (najprostsze ćwiczenie relaksacyjne to otwarcie okna i 10 spokojnych, głębokich oddechów, myślenie o czymś przyjemnym);
    • spacer na świeżym powietrzu, w lesie, w parku;
    • korzytanie z wsparcia społecznego (rozmowa z bliską osobą, spotkanie w gronie przyjaciół, itp.);
    • słuchanie ulubionej muzyki, czytanie dobrej książki lub oglądanie filmu;
    • hobby (gotowanie z pasją, malowanie, majsterkowanie, itp.)
    • śmiech - obejrzenie zabawnej komedii, poczytanie dowcipów.